مدیر انجمن علوم و ستاره‌شناسی استان سمنان با اشاره به جاذبه‌های فوق‌العاده تپه‌های مریخی دامغان برای دانشمندان و گردشگران علمی و تلاش مسؤولین این انجمن برای ایجاد پارک علمی نجوم در منطقه، گفت: با ایجاد پارک علمی نجوم و کمپ شبیه‌سازی سفرهای مریخ، یک گردشگری تاپ علمی و سیاحتی در کشور ایجاد خواهد شد که نه تنها تاکنون آن را در ایران، بلکه در منطقه خاورمیانه نیز نداشته‌ایم، اما اجرای کامل این طرح مستلزم پیگیری‌های مسئولین بوده و حمایت آنان را می‌طلبد.

به گزارش ایسنا، سفر به فضا و دیگر سیارات همیشه آرزوی بشر بوده است. امروزه با توجه به پیشرفت در زمینه‌های مختلف بستر سفر به فضا مهیا شده است و شاهد حضور گردشگران در فضا هستیم، چه بسا که نخستین خط گردشگری فضایی را سازمان فضایی روسیه دایر کرد که نتیجه آن سفر افرادی چون "انوشه انصاری" به فضا بود. از سویی اسکان دادن انسان در مریخ (بهرام) دست‌مایه گمانه‌زنی‌ها و مطالعات جدی است؛ زیرا شرایط سطحی این سیاره و وجود آب در آن باعث شده تا بتوان آن را قابل زیست‌ترین مکان خارج از کره زمین در منظومه خورشیدی دانست.

اکنون غول‌های فضایی دنیا از جمله سازمان فضایی امریکا (ناسا) و  شرکت خصوصی "اسپیس ایکس" تحت مدیریت "الون ماسک" برای سکونت در سیاره سرخ به رقابتی تنگاتنگ پرداخته‌اند و بودجه‌های کلانی را صرف فراهم کردن مقدمات لازم برای تحقق این مهم کرده‌اند. روز پنجشنبه، 26 آپریل 2018 نیز ناسا و آژانس فضایی اروپا  اعلام کردند که قصد دارند تا طی یک ماموریت فضایی نمونه‌های خاک سیاره سرخ را جمع‌آوری کرده و به زمین آورده و مورد بررسی قرار دهند.

تمام این اقدامات در شرایطی انجام می‌شوند که مانورهای شبیه‌سازی زندگی در مریخ در مناطقی از جمله جزایر هاوایی برای فضانوردان توسط شرکتهای مختلف خصوصی و دولتی خارجی از جمله ناسا برگزار می‌شود. این در حالی است که در ایران مناطق بکری از جمله تپه‌های مریخی دامغان وجود دارند که شباهت زیادی به سیاره سرخ دارند، ارزش توریستی و تبلیغاتی بسیار بالایی داشته و نه فقط محل مناسبی جهت راه‌اندازی کمپ تحقیقاتی برای شبیه‌سازی و تمرین کاوش‌های آینده انسان در مریخ، بلکه فرصتی طلایی و استثنایی در زمینه توریسم هم هستند.

به گفته دکتر خوشنویسان، مدیر انجمن علوم و ستاره‌شناسی استان سمنان، در تپه‌های مریخی دامغان پتانسیل‌های گردشگری فراوانی وجود دارد که می‌توان با توجه ویژه به منطقه، طرح تحول عظیم گردشگری را برای یک توریست خارجی ایجاد کرد که نوعی گردشگری علمی و سیاحتی تلقی می‌شود که نه تنها تاکنون آن را در ایران، بلکه در منطقه خاورمیانه نیز نداشته‌ایم.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.